Náš příběh

Náš tým

Náš tým (zleva: Lukáš Menoušek, Jaroslav Vácha, Josef Suchánek)

Nápad

Když jsme se na začátku června 2017 ve Spolku sousedů bavili o tom, že několik z nás má za sebou dávnou promítačskou minulost a že by bylo pěkné třeba někdy, v budoucnu, uspořádat ve Škvorci filmové představení, ještě jsme netušili, jaký to vezme rychlý spád. Ještě ten večer totiž padlo rozhodnutí – proč čekat na “někdy”, když prázdniny jsou za dveřmi. Léto bez letního kina, to přeci není ono. Nápad na projekt sousedského kina byl tedy na světě.

Jsme opravdickým kinem

Jenže od nápadu k realizaci většinou vede dlouhá cesta. V tomto případě lemovaná mnoha neznámými, protože přiznejme si – od dob, kdy jsme naposledy stáli za promítačkou uběhlo mnoho let. Bylo tedy potřeba zjistit “jak to vlastně dnes funguje”. Během pár týdnů jsme stali registrovaným kinem Unie filmových distributorů. Následně vstoupili do jednání s několika distributory a snažili se vyjednat co nejlepší podmínky. Mohli jsme tak sestavit dramaturgický plán pro naši první letní sezónu.

“Buďte změnou, kterou chcete ve světě vidět.” Máhatmá Ghándí
Měli jsme to štěstí, že jsme našli pochopení ve svém okolí a podařilo se nám do začátků zapůjčit poloprofesionální projekční a audio techniku zdarma. Bez této velké pomoci a důvěry bychom náš projekt nastartovat nemohli. Během doby se nám – díky partnerům, podařilo pořídit základní audio vybavení, vlastní profesionální filmový projektor nebo filmové plátno o úctyhodné ploše 32m2. Díky tomu již můžeme většinu našich přestavení zajišťovat z vlastních zdrojů a při výběru termínů tak nejsme na nikom závislí. Stejně tak můžeme pomáhat spolkům a organizacím v našem okolí s produkcí jejich akcí. Potkáte nás tedy nejen v kině, ale i na adventních slavnostech, koncertech základní a mateřské školy, nebo třeba atletických závodech.

Kino bez diváků? Nesmysl. A tak další profesí, kterou jsme si díky kinu vyzkoušeli, byla promotér a lepič plakátů. Protože jsme se v této profesi také trochu našli, můžete ve Škvorci a okolních obcích setkat naše plakáty na celkem třiceti místech. Grafický návrh a samotná výroba plakátů byla další z dovedností, kterou jsme si osvojili.

Podporují nás

Nakonec jsme ale zjistili, že pokud děláte něco se zápalem, vždycky najdete spojence.


Naším velkým pomocníkem je pro nás škvorecký Sbor dobrovolných hasičů. Nejen, že nám ochotně pomáhá s konstrukcí pro upevnění promítací plochy (kterou máme asi unikátní), ale díky nim máte možnost se během našich představení občerstvit dobrým jídlem a pitím. A navrch tím ještě vykonat dobrý skutek. Veškerý výtěžek z tohoto prodeje totiž putuje na podporu jejich mládežnického oddílu.

Velkou pomocí pro naše sousedské kino je partnerství s Nadací Via, která díky štědré podpoře Nadace JABLOTRON, NET4GAS, manželů Hany a Dalimila Dvořákových, Friends of Via a dalších dárců, pomohla našemu kinu nakoupit základní profesionální audio vybavení. A nejen to. Pomáhá nám také ve vzdělávání našich členů a je nám tak skvělým pomocníkem.


Velké díky patří i firmě Auto Kopecký, díky která nám do začátků věnovala promítací plochu. Nejedná se sice o klasické filmové plátno, ale my přeci také nejsme klasické kino.

Obrovské poděkování patří také společnosti T-Mobile, konkrétně jejich grantovému programu T-Mobile Pomáháme, díky kterému jsme se stali opravdovým kinem s vlastním profesionálním projektorem NEC PA803UL o výkonu 8000 ANSI Lumenů.

Velice si také vážíme spolupráce s nadačním fondem společnosti Avast, u kterého se nám díky doporučení jednoho z našich sousedů podařilo uspět v grantovém programu Spolu se zaměstnanci. Jedním z projektů našeho spolku, který nadační fond podpořil, byl tak i projekt vašeho kina. Od naší třetí letní sezóny vám tedy můžeme nabídnout obraz na profesionálním filmovém plátně o úhlopříčce 8.5m a ploše 32m2.

S velkou hrdostí bychom ale rádi na tomto místě uvedli i naše drobné dárce, kteří nám přispěli na nákup vybavení:
Akuana Praha s.r.o., Evgeny Bazanov, Hana Böhmová, Gabriela Černá, Marcela Dicker, Leo Dittmann st., Zdeněk Doboš, Jan Dryák, Alena Dryáková, Jana Fejfarová, Renata Hořická, Pavel Hradecký, Michal Hruška, Bohumil Kadlec, Tomáš Kawulok, Denisa Krejčí, Roman Kyncl, Adéla Kynclová, Miroslava Lindová, Martina Menoušková, Tomáš Měřička, Eva Moravcová, Dana Musialová, Lucie Partlová, Radek Pecháček, Radek Pohnán, Klára Průchová, Martina Rösslerová, Tomáš Roztočil, Barbora Seidlová, Jiří Schindler, David Stempák, Eduard Šterba, Josef Suchánek, Ludmila Synčáková, Kristina Tůmová, Jana Urbanová, Jaroslav Vácha, Václav Valenta, Lucie Vesková, Martin Vodička.

Podporovatelů a pomocných rukou máme ale ve svém okolí čím dál více. Je to například městys Škvorec, který nám bezplatně pronajal pozemky pro letní kino. Stejně tak rodina Zálabských, díky kterým máme kde promítat, když venku prší nebo sněží. Také naše rodiny a hlavně naše manželky, které pro vás občas napečou dobroty, nebo připraví drobné občerstvení. V neposlední řadě bychom rádi poděkovali všem, kteří nám pomáhají s organizací jednotlivých představení – prodávají vstupenky, staví a bourají kino, prostě přidají ruku tam, kde je potřeba.

Děkujeme za vaši podporu, budeme se i nadále snažit, abyste se u nás cítili co nejlépe. Bez vás a vašeho vstupného, bychom totiž v tomto projektu nemohli pokračovat.

Jarda, Lukáš a Pepa